EKG

EKG

EKG – co to jest?

EKG serca, czyli elektrokardiografia, to nieinwazyjne i bezbolesne badanie, które wykonuje się w celu oceny pracy serca i zdiagnozowania jej ewentualnych zaburzeń.

U dzieci wykonuje się EKG spoczynkowe, dzięki któremu wykryć można wszystkie odchylenia od normy związane z pracą serca oraz z wystąpieniem chorób czy wad serca. EKG serca u dzieci daje także możliwość rozpoznania arytmii serca, przeciążenia komór serca czy niedotlenienia.

EKG – jak wygląda badanie?

EKG serca jest całkowicie bezbolesne i bezinwazyjne. Przed rozpoczęciem badania pacjent musi zdjąć wszystkie metalowe dodatki (biżuteria, wsuwki, zegarki, okulary itp.), ubranie od pasa w górę oraz odsłonić kostki i nadgarstki.

Podczas badania pacjent leży płasko na plecach z rękoma położonymi wzdłuż ciała. Następnie nakleja się 6 elektrod na klatce piersiowej oraz przyczepia 4 klipsy-elektrody na nadgarstkach i kostkach.

Badanie przeprowadzane jest przy pomocy aparatu EKG. Podczas EKG nie można rozmawiać ani się poruszać – mogłoby to zniekształcić wynik badania.

Po zakończeniu badania specjalista sprawdza, czy elektrokardiogram został zapisany prawidłowo i przekazuje go do interpretacji.

EKG serca trwa około 5 minut łącznie z przymocowaniem elektrod.

EKG – wskazania do badania.

Wskazania do wykonania EKG serca to przede wszystkim:

  • choroby układu sercowo – naczyniowego,
  • wady serca,
  • ryzyko wystąpienia chorób i wad serca,
  • podejrzenia choroby układu sercowo – naczyniowego,
  • występowanie objawów takich jak ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, duszności, męczliwość, osłabienie organizmu,
  • problemy z ciśnieniem tętniczym.

Badanie EKG powinna również wykonać każda osoba po 40. roku życia jako okresowe badanie profilaktyczne.

EKG – jak przygotować się do badania?

Do wykonania badania EKG nie jest konieczne specjalne przygotowywanie. Istnieją jednak zalecenia przed EKG serca, których powinno się przestrzegać.

  • Nie ma specjalnych ograniczeń co do spożywania pokarmów i napojów przed wykonaniem badania – nie trzeba być na czczo. Warto jednak nie przychodzić na EKG z pełnym żołądkiem, a przed samym badaniem nie należy spożywać zimnych napojów.
  • Pacjenci, u których występuje bujne owłosienie klatki piersiowej, powinni przed EKG wykonać depilację – włosy utrudniają przewodzenie prądu z elektrod.
  • Jeśli pacjent przyjmuje leki, przed wykonaniem badania musi koniecznie poinformować o tym lekarza.
  • Dzień przed EKG powinno zrezygnować się z aktywności fizycznej, a przed samym badaniem należy odpocząć przynajmniej 5 minut (nawet jeśli aktywnością było tylko wejście po schodach) – przyspieszona akcja serca może wpłynąć na wynik badania.
  • Na dzień przed badaniem, nie zaleca się także spożywania alkoholu – może mieć on wpływ na wyniki EKG.