Niepłodność

Niepłodność

Diagnostyka Niepłodności

O niepłodności można mówić wtedy, gdy po roku odbywania regularnych stosunków płciowych bez używania żadnych środków antykoncepcyjnych kobieta nie zachodzi w ciążę. Przyczyny niepłodności mogą być różne, dlatego też i leczenie niepłodności jest procesem złożonym, który wymaga konsultacji lekarzy wielu różnych specjalizacji.

Warto pamiętać, że idealna klinika niepłodności to taka, która będzie w stanie poprowadzić pacjenta przez wszystkie etapy leczenia niepłodności – zaczynając od podstawowej diagnostyki, przez specjalistyczne badania i zabiegi, na zaawansowanych metodach leczenia kończąc. Takie kompleksowe podejście znacznie skraca czas diagnozy i leczenia, co w przypadku niepłodności ma bardzo duże znaczenie.

Co istotne, diagnozowanie przyczyn niepłodności powinno obejmować równocześnie kobietę i mężczyznę. Diagnostyka niepłodności składa się z różnych badań, przez które przechodzą oboje partnerzy.

Rodzaje badań w kierunku niepłodności

Jak wspomnieliśmy, przyczyn zaburzeń płodności jest wiele. Wśród najczęstszych wymienia się przede wszystkim:

 

Ustalenie przyczyny niepłodności jest podstawą do rozpoczęcia leczenia, dlatego diagnostyka wymaga konsultacji u lekarzy różnych specjalizacji.  J

Diagnostyka kobiet

Podstawowa diagnostyka niepłodności u kobiet obejmuje:

 

Po analizie wyników badań i po przeprowadzeniu wywiadu w razie konieczności specjalista kieruje pacjentkę na dodatkowe badania.

Diagnostyka mężczyzn

Podstawowa diagnostyka niepłodności u mężczyzn opiera się przede wszystkim na badaniu nasienia i obejmuje: