Menu Close

Biopsja cienkoigłowa tarczycy

Biopsja cienkoigłowa

Biopsja cienkoigłowa tarczycy – co to jest?

Biopsja cienkoigłowa tarczycy to specjalistyczne badanie inwazyjne. Tę formę diagnostyki wykorzystuje się zazwyczaj, gdy wcześniejsze badania wykryją guzka tarczycy. Biopsja cienkoigłowa wykonywana jest również w przypadku powiększenia węzłów chłonnych lub w celu zdiagnozowania przyczyn występowania objawów nadczynności bądź niedoczynności tarczycy

Biopsja cienkoigłowa tarczycy – na czym polega badanie?

Biopsja cienkoigłowa tarczycy (biopsja aspiracyjna cienkoigłowa celowana, BACC) to badanie służące do analizy zmian (guzków, torbieli) obecnych na tarczycy. Badanie wykonywane jest na zlecenie lekarza specjalisty. Często poprzedzone jest również innymi procedurami diagnostycznymi – badaniem palpacyjnym, USG tarczycy, tomografią komputerową lub rezonansem magnetycznym.

Biopsja cienkoigłowa tarczycy polega na nakłuciu zmiany bardzo cienką igłą po to, by pobrać z niej materiał do badania cytologicznego. Badanie BACC wykonywane jest pod kontrolą USG.

Biopsja trwa bardzo krótko (dosłownie kilka sekund) i poza uczuciem lekkiego ukłucia jest bezbolesna. Czas trwania całego badania zależny jest od ilości guzków, nie przekracza jednak 15 min. Po badaniu można powrócić do codziennych obowiązków.

Biopsja cienkoigłowa tarczycy - wskazania do badania.

Tarczyca to narząd odpowiedzialny za wiele procesów zachodzących w naszym organizmie, a objawy zaburzeń jego funkcjonowania są bardzo różnorodne – dlatego żadnych z nich nie wolno bagatelizować i najlepiej od razu udać się do specjalisty.

Biopsja tarczycy przeprowadzana jest na podstawie skierowania od lekarza i zalecana jest w sytuacji, gdy:

  • występuje podejrzenie określonych chorób tarczycy,
  • należy określić przyczynę występowania objawów nadczynności lub niedoczynności tarczycy,
  • wykryto obecność co najmniej jednego guzka w tarczycy,
  • tarczyca jest powiększona i występują dolegliwości bólowe podczas dotyku,
  • wykryto w badaniach USG zmiany o średnicy powyżej 1 cm lub zmiany hipoechogeniczne.

Biopsja cienkoigłowa tarczycy – jak przygotować się do badania?

Biopsja tarczycy nie wymaga specjalnego przygotowania. W ciągu 24 godzin od badania warto jednak powstrzymać się od nadmiernej aktywności fizycznej.

Przed samym zabiegiem trzeba zdjąć wszelkie ozdoby z szyi. Badanie wykonuje się na leżąco. Podczas nakłucia nie wolno się poruszać, połykać śliny, żuć gumy, napinać mięśni i kaszleć.

Trzeba pamiętać, aby na badanie przynieś dokumentację medyczną, a w tym opis aktualnego USG tarczycy.

Pacjenci, którzy przyjmują np. leki zawierające kwas acetylosalicylowy czy leki przeciwzakrzepowe powinni poinformować o tym lekarza zlecającego biopsję – specjalista zaleci ich odstawienie w odpowiednim czasie przed wykonaniem biopsji.

Biopsja cienkoigłowa tarczycy Grójec – zapraszamy do zapisów!